W poniedziałek 15 lutego grupa chętnych osób wzięła udział w zaproponowanych przez Szkolne Koło Turystyczne warsztatach z zakresu edukacji regionalnej "Bielsko-Biała wczoraj i dziś". Warsztaty odbyły się w Bibliotece Pedagogicznej, gdzie pani Bożena Glondys-Kadela ciekawie opowiedziała nam o historii naszego miasta. Podczas prezentacji mogliśmy podziwiać stare zdjęcia Bielska-Białej oraz porównać je ze stanem aktualnym. Dowiedzieliśmy się także kilku ciekawostek z historii miasta. Na zakończenie pani Glondys-Kadela oprowadziła nas po budynku biblioteki, w którym zachowało się do dziś wiele wspaniałych elementów dawnej architektury. Mogliśmy również obejrzeć wystawione w bibliotece prace uczniów bielskiego "Plastyka" oraz wystawę poświęconą malarstwu J. Malczewskiego. Po warsztatach udaliśmy się na spacer po ulicach naszego miasta, żeby znaleźć omawiane budynki i miejsca i zobaczyć jak dziś wyglądają - odkrywaliśmy Bielsko-Białą na nowo ;). Przy okazji szukaliśmy nowych elementów architektury miasta - bielskich murali, o których informacje przygotowała pani profesor Katarzyna Szczerba. Po spacerze odwiedziliśmy kolejne ciekawe miejsce - "Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta" prowadzone przez pana Tadeusza Modrzejewskiego, który opowiedział nam o swojej pasji - ręcznym przepisywaniu i ilustrowaniu dzieł klasyków literatury polskiej. Jest to niezwykłe miejsce, w którym pan Tadeusz gromadzi również liczne pamiątki związane z historią naszej literatury.
Jak się okazuje nasze miasto posiada wiele ciekawych miejsc, których odkrywanie dopiero rozpoczęliśmy. Mamy nadzieję, że jest to pierwsza wycieczka z cyklu kolejnych, mających na celu bliższe poznanie Bielska-Białej i jego okolic.
Opiekunki Szkolnego Koła Turystycznego ZSE serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do udziału w wycieczkach. Najbliższa odbędzie się w dniach 4-5 III 2016 r. - tym razem planujemy odkrywać Kraków.  Zapraszamy.
                                                                                                                                                                                 W imieniu opiekunek SKT: Agnieszka Czernek-Krywult

Poprawiony (wtorek, 01 marca 2016 10:42)

 

Dwa trzyosobowe zespoły z Ekonoma zdobyły wyróżnienia w konkursie "Filmowe nowele Henryka Sienkiewicza" organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Bernie. Polegał on na stworzeniu krótkiego, maksymalnie trzyminutowego filmu, na temat jednej z nowel napisanych przez polskiego noblistę. Konkurs trwał od 13 listopada do 31 grudnia 2015 roku i adresowany był do szkół ponadgimnazjalnych. Do końca roku MEN otrzymał w sumie niemal 100 zgłoszeń, które zostały ocenione przez jury. W ocenianiu filmów brano pod uwagę zgodność z tematyką konkursu, pomysłowość, jakość gry aktorskiej lub animacji. Uwzględniono także jakość montażu i kreacji filmu oraz umiejętności zaciekawienia tematem. Jury oprócz nagrody głównej przyznało dwa rodzaje wyróżnień: 6 wyróżnień I stopnia oraz 9 wyróżnień II stopnia.

 

Zespół w składzie: Marcin Piotrowiak (4lb), Łukasz Jakubiec (4eh), Nina Sobańska (1ea) zdobył wyróżnienie I stopnia za "Komedię z pomyłek". Drugi zespół

w składzie: Anna Moczała (3eb), Sabina Hubczak (3eb), Urszula Słowik (3eb) zdobył wyróżnienie II stopnia za nowelę "Jamioł". Gratulujemy wyróżnionym!

Zapraszamy do obejrzenia wyróżnionych filmów autorstwa zespołów z naszej szkołyhttps://www.youtube.com/watch?v=mTabJWWUMGc
https://www.youtube.com/watch?v=BydH998KKh0
                                                                                                                                                                                                                                        Małgorzata Kilijan

Poprawiony (wtorek, 01 marca 2016 10:42)

 

Zakończyły się rozgrywki Miejskiej Licealiady w piłce ręcznej chłopców. Drużyna EKONOMA ostatecznie w gronie 17 zespołów zajęła bardzo wysokie IV miejsce. Walkę  o finał Nasz zespól przegrał po emocjonującym meczu i dogrywce 18:15 z późniejszym zwycięzcą całego cyklu, czyli zespołem V LO.  

Drużynę Zespołu Szkół Ekonomicznych reprezentowali: Bargiel Arek 3ha, Jakubiec Robert 3ha, Karpiński Mikołaj 3ha, Kubica Szymon 4eh, Szary Jacek 4lb, Lennert Dawid 4lb, Waleczek Daniel 3eb, Cichowlaz Marcin 2lh, Cierluk Grzegorz 2lh, Załoga Kacper 2la, Fiedor Mateusz 1la, Lis Przemek 1la, Żurek Dawid 1ha.

Poprawiony (czwartek, 11 lutego 2016 08:05)

 
 Opiekunki akcji „Pola Nadziei” składają serdeczne podziękowania Pani Agnieszce Pindel – właścicielce szkolnego sklepiku za wsparcie akcji w formie przekazania na jej rzecz części utargu w wysokości 100 zł. 

Dziękujemy również wszystkim naszym uczniom, którzy dokonali zakupów w sklepiku w dniu 04 lutego – bez Was zebranie wymienionej kwoty nie byłoby możliwealt

                                                   W imieniu opiekunek akcji „Pola Nadziei”

                                                   Agnieszka Czernek-Krywult

Poprawiony (wtorek, 09 lutego 2016 11:02)

 

1.       W grudniu 2015 odbyły się eliminacje szkolne XI Olimpiady Przedsiębiorczości, której tematem przewodnim jest „Nowe przewagi konkurencyjne – technologia, informacja, społeczność”.  Do etapu okręgowego, który odbędzie się już 03.03.2016  zakwalifikowały się, aż dwie nasz uczennice :

·         Anna Fajlhauer – 2 ea, która uplasowałqa się na 31 pozycji na 250 osób zakwalifikowanych;

·         Anna Moczała – 3 eb, która uplasowała się na 112 pozycji na 250 osób zakwalifikowanych;

W etapie szkolnym brało udział 20 164 uczniów.

2.       Koniec roku to również czas, w którym odbyły się eliminacje szkolne Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo–Menedżerskich, której tematem przewodnim jest „Rynek pracy w Polsce – wyzwania, szanse i zagrożenia”. Do etapu okręgowego, który odbędzie się już 09.03.2016  zakwalifikowały się, aż cztery  nasz uczennice :

·         Anna Fajlhauer – 2 ea,

·         Anna Moczała – 3 eb,

·         Katarzyna Pałczak – 3 ea

·         Sabina Hubczak – 3 eb

Finały Olimpiady odbędą się w kwietniu w Zespole Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej – będziemy gospodarzami FINAŁU OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI HANDLOWO-MENEDŻERSKICH.

3.       Początek roku 2016 to udział w kolejnych zmaganiach na etapie szkolnym w Olimpiadzie Przedsiębiorczości i Zarządzania, której tematem przewodnim jest "Finanse w przedsiębiorstwie". Do etapu okręgowego, który odbędzie się już 11.03.2016 zakwalifikowało się sześciu naszych uczniów:

·         Anna Fajlhauer – 2 ea,

·         Dominika Cendry – 2 ea,

·         Anna Moczała – 3 eb,

·         Katarzyna Pałczak – 3 ea,

·         Sabina Hubczak – 3 eb,

·         Edyta Gwizdoń  – 3 ea,

Do etapu II Olimpiady zakwalifikowało się 23 uczniów z tego, aż 6 osób z naszej Szkoły.

Nasz sukces został już doceniony przez dziennikarzy Radia Bielsko – piszą o nas na swojej stronie http://www.radiobielsko.pl/news/27985-Za-nimi-eliminacje.html

Wszystkim serdecznie gratuluję  i życzę dalszych sukcesów.

                                                                                                                                                                                                  Opiekun Monika Legieć-Kwaśny

Poprawiony (środa, 03 lutego 2016 08:03)

 

Z samego ranka w sobotę 23.01.2016 r.  wszyscy chętni z naszej szkoły (z klas 2eb, 3ea, 3la, 4ea, 4la, 4lb) udali się wraz z panem Rafałem Jasiakiem oraz panią Małgorzatą Kilijan na kulig do Jaworza. Cała impreza trwała zaledwie 3 godziny a tyle się działo... Na początek rozpaliliśmy ognisko i wspólnie zjedliśmy ze smakiem kiełbasy, po czym zostaliśmy poproszeni o zajęcie miejsc na saniach. Dobraliśmy się w grupki i ruszyliśmy... Konie miały ciężkie zadanie, ciągnięcie za sobą kilkuosobowej grupy to nie lada wyzwanie... A jednak spisały się na medal. Jechaliśmy żwawo 30 minut, oglądając piękno naszych zaśnieżonych gór, kiedy nagle... Ostatnie sanie w mojej grupie przechyliły się, a cała ekipa wylądowała w śnieżnych zaspach. Na początku wystraszyliśmy się, ale kiedy cali i zdrowi powróciliśmy na sanie, odetchnęliśmy z ulga, a śmiech nie znikał z naszych twarzy. Szczęśliwi powróciliśmy do domu z nadzieją, że kiedyś powtórzymy nasza wyprawę.
                                                                                                                                                                                                                                    Gabriela Rumian, kl. 3la


 

Poprawiony (wtorek, 26 stycznia 2016 12:57)

Więcej…

 

      
          W niedzielę 13 grudnia 2015 r. troje uczniów "Ekonoma": Nina Sobańska (kl. 1ea), Marcin Piotrowiak (kl. 4lb), Łukasz Jakubiec (kl. 4eh) oraz 10-osobowa grupa młodzieży z Bielskiej Autorskiej Szkoły Aktorskiej im. Agnieszki Osieckiej wybrała sie na wycieczkę do Żor. Naszym zadaniem było zrobienie materiału filmowego na konkurs pt.: "Filmowe nowele Henryka Sienkiewicza". Nowela, którą wybrali  uczniowie „Komedia z pomyłek”, rozgrywa się w realiach 19-wiecznego Dzikiego Zachodu, dlatego młodzi "aktorzy" pojechali do Żor, gdzie znajduje się obiekt rekreacyjny Miasteczko Westernowe Twinpigs. Nina, Marcin i Łukasz wystąpili w rolach głównych, natomiast pozostałe osoby profesjonalnie wcieliły się w role drugoplanowe. Wielogodzinna praca na "planie filmowym" przebiegała w miłej atmosferze. Teraz czekamy na końcowy efekt pracy młodych filmowców z "Ekonoma", przed nimi jeszcze montaż materiału oraz zgłoszenie pracy konkursowej. Życzymy powodzenia!
       Bez życzliwości i pomocy zarządu Miasteczka Twinpigs filmowy projekt nie zostałby zrealizowany w takiej formie. Dziękujemy również za wypożyczenie rekwizytów z epoki oraz za wszelką pomoc jakiej nam udzielono.
Link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=mTabJWWUMGc 

                                                                                                                                                      Młodzież zaangażowana w projekt 

Poprawiony (czwartek, 14 stycznia 2016 08:11)

Więcej…

 

Spółdzielnia Uczniowska „EKONOMUS” została powołana 16 listopada 2015 roku. Jest organizacją  prowadzoną przez uczniów samodzielnie, pod opieką nauczyciela opiekuna i działa na podstawie statutu uchwalonego przez walne zgromadzenie. Miejscem siedziby Spółdzielni Uczniowskiej EKONOMUS jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Kaleckiego w Bielsku – Białej.

Celem spółdzielni jest:

1) kształtowanie umiejętności zespołowego działania i gospodarowania w warunkach gospodarki rynkowej,

2) prowadzenie działalności gospodarczej, a szczególnie handlowej, usługowej, wytwórczej i hodowlanej na rzecz szkoły i uczniów,

3) kształtowanie nawyków oszczędzania oraz celowego wykorzystywania wypracowanej nadwyżki bilansowej,

4) organizowanie wzajemnej pomocy i zaspokajanie materialnych i kulturalnych potrzeb członków,

5) propagowanie idei spółdzielczości w środowisku szkolnym i lokalnym.
Link do filmu o "Ekonomusie" i bielskich Spóldzielniach Uczniowskich:
http://www.tv.bielsko.biala.pl/spoldzielnie_uczniowskie_w_bielsku_bialej_7853.html

Poprawiony (czwartek, 23 czerwca 2016 18:52)

Więcej…

 

W dniu 11.12.2015 r. dwie uczennice naszej szkoły kształcące się w zawodzie technik handlowiec: Angelika Bednarska z klasy czwartej Paulina Legierska z klasy trzeciej uczestniczyły w III edycji rejonowego konkursu ,,Poznaj swoje prawa w pracy”, który odbył się w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach. Uczennica Angelika Bednarska zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do etapu centralnego konkursu, który odbędzie się wiosną w Warszawie.

Gratulujemy Angelice i życzymy dalszych sukcesów!

 

                                                                                                                                                               Koordynator programu PIPIwona Carbol-Sitek

                                              

Poprawiony (piątek, 18 grudnia 2015 09:09)