Sukcesem dla naszej szkoły zakończyły się rozgrywki Miejskiej Licealiady w piłce nożnej. Drużyna "Ekonoma" zakończyła zmagania na znakomitym II miejscu, wygrywając z takimi szkołami jak: Zespół Szkół  Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych, LO nr 6 czy LO nr 4 im. KEN. Finał rozgrywek to mecz z  Zespołem Szkół Budowlanych i porażka po bardzo zaciętym meczu 2:0.

W skład drużyny wchodzili następujący zawodnicy: Szary Jacek 4lb, Pudełko Jakub 4lb, Kocik Przemek 4ea, Rybarski Darek 4la, Ciupek Dawid 3lb, Zieliński Kacper 3lb, Dzido Filip 3lb, Cichowlaz Marcin 2lb, Bizoń Bartek 1la.

Drużynę prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: Maciej Krzak i Mateusz Kruk

Serdecznie GRATULUJEMY!!!

altalt

Poprawiony (czwartek, 19 listopada 2015 11:54)

 

       Wyjścia młodzieży z "Ekonoma" na poszukiwanie "skarbów" geocachingowych stały się już tradycją. I w tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, grupa uczniów uczestniczyła w zabawie terenowej o nazwie GEOCACHING. 14 listopada naszym przewodnikiem i zarazem znawcą tematu związanego z geocachingiem był absolwent naszej szkoły pan Tomasz Mucha. Podczas spaceru ulicami miasta pan Tomasz zaznajomił nas z ideą tej gry oraz zaprowadził w miejsca gdzie odnaleźliśmy 4 skrzynki geocachingowe naprawdę sprytnie ukryte. Naszym poszukiwaniom towarzyszyła piękna jesienna pogoda oraz odrobina rywalizacji. Szczęśliwi znalazcy ukrytych „skarbów" otrzymali symboliczne upominki. Raz jeszcze dziękujemy panu Tomaszowi Mucha za propagowanie geocachingu wśród społeczności uczniowskiej naszej szkoły oraz wszystkim obecnym za przybycie i przede wszystkim za dobra zabawę.

                                                                                                                    Opiekę nad uczniami podczas gry terenowej sprawowali nauczyciele:

                                                                                                                                                               pani Anna Rudnicka, pan Rafał Jasiak

Poprawiony (środa, 18 listopada 2015 12:25)

Więcej…

 

Gra uliczna "Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej" z zadaniami na terenie naszej szkoły: Strzelnica, Tajna kancelaria, Musztra zorganizowana została przez Bielsko-Bialskie Towarzystwo Historyczne i Militarny Instytut Historyczny przy pomocy Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Medycznych, Związku Strzeleckiego "Strzelec" oraz drużyny ratownictwa medycznego PCK.
Gośćmi - członkami drużyn biorących udział w grze i wykonującymi zadania w naszej Szkole opiekowały się uczennice klas 4ea i 4lb wraz z panią Zofią Cichowlaz i panią Aleksandrą Talik.
Na strzelnicy Ekonoma pojawiło się ponad 100 uczestników gry. Rozpiętość wieku od 3 do 93 lat.  Wszyscy trafiali w tarczę, choć nie wszyscy w środek. To zasługa obsługujących strzelanie karabiniarek: Wioli, Dominiki, Sary, Justyny, Marzeny. Nikt nie zrobił sobie krzywdy i wszyscy wychodzili obdarowani na pamiątkę tarczami, do których strzelali.
 
                                                                     O czym donosi czuwający nad bezpieczeństwem Kazimierz Solich

Poprawiony (poniedziałek, 16 listopada 2015 14:00)

Więcej…

 Dzień Niepodległości grupka uczennic z naszej szkoły (z klas 1eb i 2eb) pod opieką pana Rafała Jasiaka uczciła biorąc udział w grze ulicznej "Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej”. Do zadań uczestników należało m. in. zidentyfikowanie na podstawie zdjęć obiektów ,które przed wybuchem wojny miały ważne znaczenie z punktu widzenia konfliktu niemiecko-polskiego, łamanie szyfrów, opatrywanie rannych. Na uwagę zasługuje fakt, że część zadań należało wykonać w naszej szkole - dawnym Seminarium Nauczycielskim. Na trzecim piętrze dziewczyny musiały odwiedzić tajemniczą kancelarię, wykonać musztrę pod fachowym okiem żołnierzy i strzelać na strzelnicy.

Gra była świetnym sprawdzianem wiedzy i kondycji (wszystkie zadania należało wykonać w określonym czasie).

Dziękujemy organizatorom Bielsko-Bialskiemu  Towarzystwu Historycznemu i Militarnemu Instytutowi Historycznemu za wspaniałą zabawę.

Linki do artkułów o grze ulicznej http://www.bielsko.biala.pl/reportaze/30891/w-maszynie-czasu
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/9077938,gra-uliczna-w-bielskubialej-z-okazji-swieta-niepodleglosci,id,t.html
http://bbth.beskidia.pl/?p=2429

Poprawiony (piątek, 20 listopada 2015 08:57)

Więcej…

 
 

Uczniowie naszej Szkoły, jak co roku uczcili Święto Niepodległości. Już we wtorek 10 listopada młodzież Ekonoma rozpozczęła uroczyste świętowanie 97. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Grupa uczniów z klas 1eb, 2ea, 3ea, 4eh, 4lb przygotowała, pod kierunkiem pani Marii Jędryki i pani Bernadety Stanisz, akademię  pod hasłem "Polsko, Ty moja z marzeń, walki i znoju powstałaś". Dzięki młodym artystom mogliśmy wysłuchać pieśni patriotycznych i poezji narodowowyzwoleńczej. W tym samym dniu siedmioro uczniów z klasy 3ea uczetniczyło w uroczystej warcie honorowej na pl. Wolności przy  tablicach historycznych upamietnijących: wymarsz oddziału bialskiego "Sokoła"  do Legionów Polskich 26 sierpnia 1914 r. i pobyt Józefa Piłsudskiego w Białej w 1915 r.  Pod tymi tablicami złożył  wieńce wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Bielsku-BIałej - Przemysław Drabek wraz z  przedstawicielami wojska i policji.

W dniu 11 listopada Poczet Sztandarowy Zespołu Szkół Ekonomicznych wziął udział w uroczystej Mszy Św. w intencji Ojczyzny, a następnie wraz z innymi uczestnikami przeszedł w pochodzie na Cmentarz Wojska Polskiego, gdzie, jak co roku odbył się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej 18. Batalionu Powietrznodesantowego  Wojska Polskiego z Bielska-Białej. W dniu Święta Niepodległości grupa uczennic uczestniczyła w
grze miejskiej
„Rok 1939. Bielsko-bialski garnizon wojskowy w przededniu wybuchu II wojny światowej”. Gra była kolejna imprezą historyczną na terenie naszego miasta będąca połączeniem edukacji regionalnej i doskonałej zabawy.


Poprawiony (czwartek, 19 listopada 2015 09:08)

Więcej…

 
3 listopada, po raz kolejny pani Anna Karus zorganizowała w Zespole Szkół Ekonomicznych akcję krwiodawstwa.  Akcja, która kierowana była do pełnoletnich uczniów naszej szkoły,  cieszyła się sporym zainteresowaniem. Chęć oddania krwi zgłosiło 61 uczniów, jednak mimo szczerych chęci, nie wszystkim stan zdrowia pozwolił wziąć udział w akcji. Łącznie (na 20 zarejestrowanych) 14 naszych uczniów przekazało 6 litrów 300 ml krwi.

Słowa podziękowania kierujemy jednak do wszystkich  – tych  którzy oddali krew oraz tych, którzy mimo deklaracji nie mogli aktywnie włączyć się w akcję. Pokazaliście, że krwiodawstwa nie należy się bać, a oddając cząsteczkę siebie możemy tak wiele zrobić ratując życie i zdrowie drugiego człowieka.  
Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki swoich badań. Regionale Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprasza na swoją stronę internetową
www.krwiodawstwo-katowice.pl - zkładka Oddawanie krwi.

Poprawiony (czwartek, 12 listopada 2015 09:44)

 
W naszej szkole po raz kolejny w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości realizowany jest program edukacji finansowej Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "Moje finanse". Celem programu  jest poszerzanie wiedzy uczniów dotyczącej zasad działania sektora finansowego oraz kształtowanie umiejętności, które umożliwią im efektywne zarządzanie finansami osobistymi i budowanie własnego bezpieczeństwa finansowego.
Fundacja realizuje program wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim oraz Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy.

Poprawiony (czwartek, 12 listopada 2015 09:13)

 
W bieżącym roku szkolnym już po raz trzeci realizowany jest w naszej szkole projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Treści projektu realizowane są w ZSE w klasach pierwszych na podstawach przedsiębiorczości przez mgr Ewę Dunaj oraz na zajęciach z pracowni ekonomicznej przez mgr Agatę Królczyk i mgr Aleksandrę Talik.

Poprawiony (poniedziałek, 23 listopada 2015 13:56)

 

W dniu 06.11.2015 r. młodzież drugiej klasy w zawodzie technik handlowiec pod opieką nauczyciela mgr inż. Iwony Carbol-Sitek uczestniczyła w wycieczce naukowej do Bielskich Zakładów Obuwia Befado Sp. z o.o. w Bielsku – Białej.Firma Befado działa już na naszym rynku 80 lat i daje zatrudnienie 340 pracownikom.

Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej zdobywanej na zajęciach z pracowni sprzedaży, obsługi klientów i towaroznawstwa. Pracownicy firmy Pani Magdalena Pietrzykowska–Pecyna i Pan Krzysztof Jędrzejewski zapoznali nas z działalnością firmy, ofertą handlową, sposobem produkcji, jakością produkowanego przez zakład obuwia, które znajduje odbiorców w kraju i w Europie.

Zobaczyliśmy krajalnię, szwalnie, dział projektowy, magazyny, dział kontroli jakości oraz dział pakowania. Młodzież przekonała się ile trudu i pracy należy włożyć aby wyprodukować dobrej jakości produkt a potem go jeszcze sprzedać na konkurencyjnym rynku.

Każdy z uczestników wycieczki otrzymał gadżety reklamowe z logo firmy.

                                                                                                                                                                                                         Organizator

                                                                                                                                                                                                       Iwona Carbol-Sitek

Oto pamiątkowe zdjęcie:


 

 

Poprawiony (wtorek, 10 listopada 2015 12:10)