3 listopada, po raz kolejny pani Anna Karus zorganizowała w Zespole Szkół Ekonomicznych akcję krwiodawstwa.  Akcja, która kierowana była do pełnoletnich uczniów naszej szkoły,  cieszyła się sporym zainteresowaniem. Chęć oddania krwi zgłosiło 61 uczniów, jednak mimo szczerych chęci, nie wszystkim stan zdrowia pozwolił wziąć udział w akcji. Łącznie (na 20 zarejestrowanych) 14 naszych uczniów przekazało 6 litrów 300 ml krwi.

Słowa podziękowania kierujemy jednak do wszystkich  – tych  którzy oddali krew oraz tych, którzy mimo deklaracji nie mogli aktywnie włączyć się w akcję. Pokazaliście, że krwiodawstwa nie należy się bać, a oddając cząsteczkę siebie możemy tak wiele zrobić ratując życie i zdrowie drugiego człowieka.  
Każdy krwiodawca może uzyskać bezpłatne wyniki swoich badań. Regionale Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zaprasza na swoją stronę internetową
www.krwiodawstwo-katowice.pl - zkładka Oddawanie krwi.

Poprawiony (czwartek, 12 listopada 2015 09:44)

 
W naszej szkole po raz kolejny w ramach przedmiotu podstawy przedsiębiorczości realizowany jest program edukacji finansowej Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości "Moje finanse". Celem programu  jest poszerzanie wiedzy uczniów dotyczącej zasad działania sektora finansowego oraz kształtowanie umiejętności, które umożliwią im efektywne zarządzanie finansami osobistymi i budowanie własnego bezpieczeństwa finansowego.
Fundacja realizuje program wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim oraz Fundacją Kronenberga przy Citi Handlowy.

Poprawiony (czwartek, 12 listopada 2015 09:13)

 
W bieżącym roku szkolnym już po raz trzeci realizowany jest w naszej szkole projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Treści projektu realizowane są w ZSE w klasach pierwszych na podstawach przedsiębiorczości przez mgr Ewę Dunaj oraz na zajęciach z pracowni ekonomicznej przez mgr Agatę Królczyk i mgr Aleksandrę Talik.

Poprawiony (poniedziałek, 23 listopada 2015 13:56)

 

W dniu 06.11.2015 r. młodzież drugiej klasy w zawodzie technik handlowiec pod opieką nauczyciela mgr inż. Iwony Carbol-Sitek uczestniczyła w wycieczce naukowej do Bielskich Zakładów Obuwia Befado Sp. z o.o. w Bielsku – Białej.Firma Befado działa już na naszym rynku 80 lat i daje zatrudnienie 340 pracownikom.

Celem wycieczki było poszerzenie wiedzy teoretycznej i praktycznej zdobywanej na zajęciach z pracowni sprzedaży, obsługi klientów i towaroznawstwa. Pracownicy firmy Pani Magdalena Pietrzykowska–Pecyna i Pan Krzysztof Jędrzejewski zapoznali nas z działalnością firmy, ofertą handlową, sposobem produkcji, jakością produkowanego przez zakład obuwia, które znajduje odbiorców w kraju i w Europie.

Zobaczyliśmy krajalnię, szwalnie, dział projektowy, magazyny, dział kontroli jakości oraz dział pakowania. Młodzież przekonała się ile trudu i pracy należy włożyć aby wyprodukować dobrej jakości produkt a potem go jeszcze sprzedać na konkurencyjnym rynku.

Każdy z uczestników wycieczki otrzymał gadżety reklamowe z logo firmy.

                                                                                                                                                                                                         Organizator

                                                                                                                                                                                                       Iwona Carbol-Sitek

Oto pamiątkowe zdjęcie:


 

 

Poprawiony (wtorek, 10 listopada 2015 12:10)

 

alt

7 października 2015 roku nasi uczniowie zmagali się z pytaniami  I–go Etapu Olimpiady Logistycznej.  Uczniów zainteresowanych nowoczesną tematyką logistyczną, przygotowywanych do olimpiady przez panią  Annę Lazar, jest w naszej szkole wielu. W etapie szkolnym swoją wiedzę sprawdzało aż 40 uczniów, a do Etapu Okręgowego zakwalifikowali się:

1.       Szczepańczyk Agnieszka           klasa 3lb

2.       Zbijowska Joanna                      klasa 4lb

3.       Lennert Dawid                            klasa 4lb     

4.       Rosner Robert                            klasa 4lb

5.       Waluś Michał                              klasa 4lb

6.       Jękal Kamila                              klasa 4lb

Wszystkim uczestnikom etapu szkolnego dziękujemy za udział. Doceniamy ich zapał i chęć zdobywania nowych umiejętności.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia!

Poprawiony (czwartek, 05 listopada 2015 09:24)

 

Uczniowie z czterech bielskich szkół ponadgimnazjlanych (w tym naszej Szkoły) zakładają spółdzielnie uczniowskie. W październiku mieli okazję zapoznać się z dobrymi praktykami podczas dwóch wizyt studyjnych w Kluczach. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzili spółdzielnie uczniowskie w Gimnazjum w Bydlinie oraz w Kluczach, a także w Liceum w Olkuszu. Młodzież miała okazję porozmawiać z członkami spółdzielni i opiekunami oraz zapoznać się z funkcjonowaniem przedsiębiorstw. Uzupełnieniem wyjazdu była prezentacja Spółdzielni Socjalnej OPOKA w Kluczach jako dobry przykład przedsiębiorstwa społecznego i partnera szkół, w których działają spółdzielnie uczniowskie.

W październiku odbyły się także warsztaty z zakresu spółdzielczości uczniowskiej. Uczniowie z poszczególnych szkół wraz z opiekunami zapoznali się z zasadami funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej, zintegrowali się i zbudowali zespół przyszłych członków spółdzielni uczniowskiej. Podczas warsztatów poruszane były także zagadnienia związane z kształtowaniem tożsamości lokalnej, rolą lidera w społeczności lokalnej oraz wolontariatem. Aktualnie spółdzielnie przygotowują biznesplany, określają zasady promocji i marketingu oraz na jakich zasadach będą dystrybuować wypracowany zysk. 

Projekt „Doskonale albo wcale – spółdzielnie uczniowskie” jest finansowany z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Jego głównym celem jest rozwijanie przedsiębiorczości młodzieży i wzrost kluczowych kompetencji niezbędnych w życiu zawodowym i społecznym takich jak odpowiedzialność, demokratyczne rządzenie, zarządzanie czasem, umiejętność pracy w zespole, kreatywność, umiejętności interpersonalna i gospodarowania zasobami.
 

Poprawiony (czwartek, 07 stycznia 2016 08:46)

Więcej…

 

Sukcesem  zakończyliśmy udział w rozgrywkach międzyszkolnych tenisa stołowego. Dziewczęta w składzie: Gabriela Rumian - kl. 3la, Joanna Tarnawa - kl. 3lb i Kinga Skoczylas - kl. 4eh zajęły III miejsce w klasyfikacji drużynowej. W turnieju wzięło udział dziewiętnaście drużyn dziewcząt.

                                                                                                              Serdecznie gratulujemy!!!


Poprawiony (piątek, 30 października 2015 08:12)

        W poniedziałek uczniowie "Ekonoma" wraz z opiekunami po raz kolejny wzięli udział w cyklicznych - Spotkaniach z podróżnikami które odbywają się w Caffe Grawitacja w Bielsku-Białej. Tym razem obejrzeliśmy fotorelację z wyprawy na Filipiny oraz do Hong Kongu. Zapoznaliśmy sie z geografią, przyrodą tego regionu świata oraz wysłuchaliśmy cennych rad dotyczących organizacji tak egzotycznych i dalekich wypraw. Zachęcamy wszystkich do uczestnictwa w tych prelekcjach, którym towarzyszą pokazy slajdów oraz miła atmosfera środowiska podróżniczego Bielska-Białej.

Poprawiony (piątek, 30 października 2015 08:01)

 

     W sobotę 24 października 2015 r. grupa uczniów "Ekonoma" wraz z opiekunami wybrała sie na całodniową wycieczkę do Żywca. Za pierwszy cel obraliśmy sobie zwiedzanie Muzeum Browaru, gdzie zapoznaliśmy się z historią browarnictwa na Podbeskidziu oraz dowiedzieliśmy się jakie są etapy warzenia "złotego napoju" zwanego piwem. Po degustacji soku owocowego nasza grupa udała się do drugiej części Miasta Żywiec by uczestniczyć w  Grze Terenowej organizowanej przez Kino Janosik w ramach VIII Festiwalu Górskiego o nazwie " ADRENALINUM". Uczestnicy naszej eskapady do Żywca wystawili aż 6 drużyn 3-osobowych. Organizatorzy zabawy postarali się, by nie było zbyt łatwo. Jedna z konkurencji polegała na rozpaleniu ogniska przy pomocy krzesiwa. Po kilkugodzinnym bieganiu po ulicach Żywca dotarliśmy wreszcie do finałowej bazy, gdzie nastąpiło uroczyste zakończenie gry i rozdanie symbolicznych upominków. 
   
W godzinach wieczornych zmęczeni ale uśmiechnięci powróciliśmy do Bielska Białej. Dziękujemy  organizatorom tej imprezy tj. Kinu Janosik w Żywcu oraz Oddziałowi PTTK Żywiec za zapoznanie nas z topografią Miasta Żywiec, ale przede wszystkim za miło spędzony czas.

                                                                                                                                                                                      Uczniowie i Nauczyciele "Ekonoma"

Poprawiony (środa, 28 października 2015 13:37)

Więcej…