Logowanie
 
W dniach 14-15 kwietnia 2016 r. nasza szkoła jako organizator gościła finalistów I Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich z 39 szkół ponadgimnazjalnych i 37 miejscowości. Wśród 62 uczestników finału Olimpiady znalazły się dwie uczennice bielskiego "Ekonoma". Głównym organizatorem OWiUHM jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. Patronem naukowym jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie.
W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której finaliści rozwiązywali najpierw test w języku polskim oraz zadanie w wybranym języku obcym. Następnie uczestnicy  wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego. W drugim dniu zawodów ogłoszono wyniki etapu praktycznego. Do finału ustnego zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się przed Jury i publicznością odpowiadając na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych i handlowych. Były w tym również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi oraz krótkie zadania praktyczne. Wiele pytań dotyczyło hasła tegorocznej Olimpiady, które brzmi "Rynek pracy w Polsce – wyzwania, szanse i zagrożenia".
Ostatecznie po ustnej części Finału Zuzanna Kosmala – uczennica Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 (XIII LO) w Szczecinie została zwycięzcą I Olimpiady Wiedzy  i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich zajmując 1 miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Drugie miejsce wywalczył Mateusz Płotka - uczeń Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu z Lęborka, a trzecie miejsce zajął Marek Szostek - uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu. W klasyfikacji drużynowej najlepsze wyniki uzyskali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mielcu, drugie miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy, a trzecie powędrowało w ręce gospodarza naukowej rywalizacji, czyli do naszej szkoły -  Zespołu Szkół Ekonomicznych w Bielsku-Białej.
Uczennice naszej Szkoły, których opiekunem merytorycznym jest pani mgr inż. Monika Legieć-Kawaśny zostały laureatami Olimpiady uzyskując 5. miejsce - Anna Fajlhauer (kl. 2ea) i 10. miejsce - Anna Moczała (kl. 3eb).  Wszystkim laureatom i finalistom oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
O Ogólnopolskim Finale I OWiUHM możemy przeczytać na stronie Radia Bielsko http://www.radiobielsko.pl/news/28907-Znamy-laureatow.html
oraz na stronie Zespołu Szkół CKU w Koninie http://www.zscku.konin.pl/www5/turnieje-konkursy/turniej-wiedzy-i-umiejetnosci-handlowo-menedzerskich

Poprawiony (piątek, 28 października 2016 06:54)

Więcej…

 

W sobotę 9 kwietnia w VI dzielnicy Krakowa – Bronowice – odbyła się VII edycja gry terenowej „Geoinfotropy”, w której wzięło udział 85 osób, w tym 7 uczniów z naszej szkoły (z kl. 4eb Gabriela Surmińska, Klaudia Westermann, z kl. 4lb Kamila Jękal, Martyna Kapias, Dawid Lennert, Michał Waluś, Joanna Zbijowska), podzielonych na zespoły maksymalnie trzyosobowe. Trasa Geoinfotropów – edukacyjnej gry miejskiej z marszem na orientację – rozpoczęła się w Mydlnikach, a zakończyła w Bronowicach Małych, które są miejscem akcji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Tegoroczna edycja miała na celu zintegrowanie ludzi głuchoniemych ze słyszącymi, a także spędzenie wolnego czasu aktywnie i zdrowo. Drużyny w trakcie trwania zawodów musiały odnaleźć 10 punktów terenowych, a także rozwiązać 10 zagadek i zadań przy użyciu PJM czyli Polskiego Języka Migowego. Mimo niesprzyjającej pogody oraz trudnych warunków terenowych dobre humory i zapał nie opuszczały uczestników, którzy chętnie sobie nawzajem pomagali. Nie obyło się bez drobnych problemów, jakim było zaginięcie punktu 6, ale mimo to gracze się nie poddawali i z jeszcze większą energią wyruszali w dalszą drogę. Dzięki ciekawej trasie mogliśmy podziwiać panoramę Krakowa, zwiedzić Fort 41a Twierdzy Kraków oraz poznać Kraków z innej, ciekawszej, nieznanej strony. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie "Pułap", scenariusz opracował dr Witold Warcholik ("GeoAsysta").
Więcej inforamacji na stronie http://www.geoinfotropy.geoasysta.pl/
                                                                                                                                                                                        Klaudia Westermann, 4eb

Poprawiony (poniedziałek, 11 kwietnia 2016 11:26)

Więcej…

 

24 marca odbył się turniej piłki nożnej o Mistrzostwo Zespołu Szkół Ekonomicznych. Dzięki gościnności i uprzejmości Towarzystwa Sportowego Rekord już po raz 10 turniej odbył się na obiektach tego klubu. W zawodach uczestniczyło 6 zespołów, a znakomicie przygotowane boisko oraz cudowna pogoda zapowiadały niesamowite emocje!

Rywalizacja rozpoczęła się od meczów grupowych oraz bardzo dużych niespodzianek! Już w tej fazie rozgrywek odpadli finaliści z zeszłego roku, czyli klasa 2lh i 3ha. Dalej również było ciekawie i nie zabrakło niespodzianek. W pierwszym meczu półfinałowym 3lb i 4ea rozgromiła 5:1 zespół 4la, a 1la skromnnie pokonała 1:0 4lb. Finał rozgrywek stał na bardzo wysokim poziomie i ostatecznie czarnym koniem imprezy okazała się drużyna z klasy  1la, która w finale 3:1 pokonała zespół złożony z dwóch klas, czyli 3lb i 4ea. Na listę strzelców w finałowym spotkaniu wpisali się: Dawid Gleindek, Mateusz Fiedor oraz Przemek Lis. Królem strzelców zostali ex aequo  Przemek Kocik i Filip Dzido zdobywając po 3 bramki.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

                                                                                                                                                                      Nauczyciele wychowania fizycznego: Maciej Krzak, Mateusz Kruk 

Poprawiony (środa, 30 marca 2016 07:56)

Więcej…

 
Dzień Świętego Patryka jest świętem narodowym Irlandii i przypada na 17. marca. Z tej okazji  w naszej szkole odbył się Dzień Irlandzki. W szranki stanęły zespoły z klas trzecich, które odpowiadały na pytania z zakresu geografii, sportu, polityki i kultury Irlandii a ponadto mogli spróbować swoich sił w innych konkurencjach: jednym z zadań było zaśpiewanie irlandzkiej piosenki ludowej, ułożenie puzzli  oraz zaprezentowanie postaci stereotypowego Irlandczyka. Prezentacje wywołały salwy śmiechu publiczności, która nie spodziewała się, że reprezentanci klas trzecich będą musieli jeszcze wykonać … taniec irlandzki.
Skrzat (Przemysław Kadłubicki z kl. 4eh, który z przytupem poprowadził całą imprezę)  wręczył zwycięzcom –  klasie 3ea – nagrodę: legendarny „pot of gold”, czyli garnek złota, który zastąpiły czekoladowe monety mieniące się złotem aluminiowego papieru. Drugie miejsce zajęła kl. 3eb, miejsce trzecie zaś przypadło kl. 3la. W konkursie na najbardziej oryginalny strój nagrody ufundowane przez kino Helios zdobyły: Karolina Wrona z kl. 3ea, Karolina Janica z kl. 3lb oraz Piotr Słowik z kl. 3ha.
W tym dniu zbieraliśmy pieniądze, które przeznaczone zostały na wsparcie akcji charytatywnej „Pola Nadziei”.
W przyszłym roku szansę na zdobycie skarbu będą miały inne klasy, szkoda tylko, że nie pomogą im w tym uczniowie klas czwartych: Arkadiusz Wrzeszcz z kl.4la, który wykazał się talentem w roli prowadzącego oraz Jakub Jagosz z kl. 4eh, odpowiedzialny za część techniczną.
Wszystkim gratulujemy wiedzy, odwagi i poczucia humorualt
                                                                                                                                                                                                                               Joanna SzczęsnaAutorką zdjęć jest Dominika Witos z kl. 1ha


Poprawiony (piątek, 01 kwietnia 2016 10:21)

 
 

„POLA NADZIEI” – podsumowanie zbiórek:

  •         sprzedaż ciasteczek upieczonych przez naszych uczniów podczas zebrań z rodzicami: 119 zł, 

  •         zbiórka szkolna w czasie obchodów dnia św. Patryka: 231,05 zł, 

  •         loteria fantowa523,20 zł

RAZEM ZEBRALIŚMY:  873,25 zł alt 

* Dodatkowo kwesta przeprowadzona w SDH „Klimczok” czeka jeszcze na rozliczenie przez organizatorów (Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne)  

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM

Opiekunki akcji „Pola Nadziei”

Poprawiony (poniedziałek, 25 kwietnia 2016 10:53)

 
W minionym tygodniu w naszej szkole miało miejsce kilka wydarzeń, którym towarzyszyła zbiórka pieniędzy na rzecz bielskiego hospicjum im. Jana Pawła II w ramach akcji „Pola Nadziei” 

Od poniedziałku 14 marca, podczas zebrań z rodzicami, trwała sprzedaż słodkości, które upiekły nasze uczennice:Izabela Czarnik z klasy 1 ea, Marzena i Bożena Wojciech z klasy 1 eb, Barbara Jonkisz i Katarzyna Kowol z klasy 2 lh, Izabela Żołondek i Anna Derlich z klasy 2 eb,Patrycja Zaremba z klasy 3 eb. Stoisko z ciasteczkami obsługiwała Kinga Rusin z klasy 1ea. 

We wtorek 15 marca, w SDH „Klimczok” odbyła się kwesta na rzecz „Pól Nadziei”, w której udział wzięły: Wioletta Hryń, Marcelina Macher, Kinga Kuboszek, Marta Szatanik, Monika Kenig, Katarzyna Warzecha, Paulina Kikolska, Katarzyna Grabowska, Wiktoria Białoń, Daria Krywult z klasy 1 eb oraz Klaudia Hryń, Katarzyna Socha, Natalia Momot i Sara Wójcicka z klasy 2 eb.Opiekę nad uczennicami w tym czasie sprawowały: p. Małgorzata Kilijan, p. Zofia Cichowlaz oraz p. Agnieszka Czernek-Krywult. 

Natomiast w czwartek 17 marca miała miejsce loteria fantowa, którą przygotowali uczniowie klas 1 eb i 2 eb. Dodatkowo, w tym samym dniu,  w ramach obchodzonego w szkole Dnia Św. Patryka przeprowadzona została zbiórka pieniędzy wśród naszych uczniów. Fundusze zebrały uczennice klasy 3 eb – Natalia Juszczyk i Julia Markiel, pod opieką pani Joanny Szczęsnej.  

Opiekunki akcji Pola Nadziei pragną złożyć serdeczne podziękowania:

·      Dyrekcji Szkoły za życzliwe wsparcie i udział w zbiórkach, nauczycielom za otwartość i aktywne wspieranie akcji, Samorządowi Uczniowskiemu wraz z opiekunkami za pomoc w organizacji wymienionych wydarzeń, wyżej wymienionym (a także wszystkim niewymienionym z nazwiska) uczniom, którzy nam pomagali, pracownicom szkolnego sekretariatu za pomoc, obsłudze za pomoc, Spółdzielni Uczniowskiej „Ekonomus” za wsparcie i pomoc, głównemu sponsorowi nagród rzeczowych, którym jest bielskie Kino „Helios” i wszystkim uczniom ZSE biorącym udział w wymienionych wydarzeniach.

Cieszymy się z Waszego zaangażowania w pomoc potrzebującym. Wszystkie zebrane podczas powyższych wydarzeń środki zostaną przekazane Salwatoriańskiemu Stowarzyszeniu Hospicyjnemu w Bielsku-Białej, z przeznaczeniem na wsparcie akcji „Pola Nadziei”. Dokładne kwoty zostaną podane do wiadomości po podliczeniu.  

Dziękujemy bardzo i liczymy na realizację kolejnych wspólnych przedsięwzięć na rzecz bielskiego hospicjum. 

W imieniu opiekunek akcji „Pola Nadziei”

Agnieszka Czernek-Krywult

Poprawiony (piątek, 18 marca 2016 11:02)

 


W dniu 9 marca br. uczniowie klas czwartych: Patrycja Głombek, Roksana Kominek, Robert Kozik, Karolina Maroszek, Justyna Różańska (klasa 4ea), Adrianna Ciecierska, Alicja Dziedzic, Anna Galus, Paulina Godzieszka, Sylwia Koziołek, Alicja Lapczyk, Gabriela Sitarska, Mateusz Tomjak, Klaudia Westermann i Paulina Wieczorek (klasa 4eb) oraz Kinga Skoczylas (klasa 4eh) brali udział w konkursie "ZOSTAŃ RACHMISTRZEM" organizowanym przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W ramach tego konkursu uczestnicy w dwuosobowych zespołach rozwiązywali test, wykonywali zadania praktyczne oraz brali udział w rozwiązywaniu zadania sytuacyjnego (case study). Nasz zespół w składzie: Justyna Różańska i Robert Kozik zajął pierwsze miejsce, a Anna Galus i Paulina Wieczorek szóste miejsce. Gratulujemy!
                                                                                                                               opiekunowie: Anna Kudela, Beranadeta Stanisz


Poprawiony (poniedziałek, 14 marca 2016 12:48)

Więcej…

 

04 marca 2016 roku uczniowie klasy 4lb - Robert Rosner i Michał Waluś walczyli o zwycięstwo w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej. Michał i Robert już dziś zaliczają się do najlepszych, młodych logistyków w Polsce. W ostatnim, decydującym etapie VIII Olimpiady udział wzięło 58 uczniów z 41 szkół ponadgimnazjalnych, wyłonionych w dwuetapowych eliminacjach spośród ponad siedmiu tysięcy startujących w konkursie. Więcej tutaj...

Robertowi i Michałowi gratulujemy wiedzy i pasji. Życzymy dalszych sukcesów.                                                                                                                                                                                                           Opiekun Annna Lazar
                                                                                                      

 

Poprawiony (środa, 16 marca 2016 09:21)

 

W miniony weekend 5-6 marca 2016 r. grupa młodzieży z klas 2 ea i 4 eb gościła w Krakowie. Wycieczka zorganizowana przez Szkolne Koło Turystyczne ZSE miała następujący przebieg: z Bielska-Białej uczestnicy wyjechali po godzinie 10 i wczesnym popołudniem zameldowali się w krakowskim hostelu. Następnie, wraz z przewodnikiem - panią Alicją Natkaniec zwiedzali krakowski Kazimierz - poznali historię tej dzielnicy i jej mieszkańców, odwiedzili synagogę, spacerowali tamtejszymi uliczkami i wysłuchali wielu ciekawostek o tradycjach i zwyczajach żydowskich. Spacer z panią przewodni zakończył się w kościele Na Skałce, gdzie zwiedzono kryptę zasłużonych. Następnie grupa przeszła wzdłuż Wisły na Wawel (miłe wrażenie spaceru potęgował piękny zachód słońca), odwiedzić kryptę marszałka Józefa Piłsudskiego oraz grób Marii i Lecha Kaczyńskich. Wieczór natomiast przebiegał pod znakiem kontaktu z kulturą - obejrzano wielokrotnie nagrodzone przedstawienie w krakowskim Teatrze Starym pt. "Paw Królowej".
W drugim dniu uczestnicy mieli okazję uczestniczyć we mszy św. w kościele Mariackim oraz zwiedzić Muzeum Narodowe, w którym wrażenie robiła ekspozycja dzieł o tematyce narodowej autorstwa największych polskich malarzy oraz Muzeum Archeologiczne z ciekawą wystawą egipską oraz ekspozycją nawiązującą do historii człowieka i Polski. Spacer krakowskimi plantami zakończył zwiedzanie tego pięknego miasta.
W wycieczce udział wzięli: Anna Fajlhauer, Anna Sikora, Anita Mosler, Dorota Kozik, Elżbieta Jakubiec, Piotr Brzeźny, Łukasz Kocańda (wszyscy z klasy 2 ea) oraz Patrycja Bednarczyk i Magdalena Węgrzyn (z klasy 4 eb).

W imieniu opiekunek SKT dziękuję młodzieży za wzorowe zachowanie i bardzo miłą atmosferę podczas wycieczki. Zapraszamy wszystkich chętnych na kolejne. 

                                                                                                                                                                                                                Agnieszka Czernek-Krywult


 

Poprawiony (wtorek, 08 marca 2016 09:10)