Logowanie
Gdyby nie kilkadziesiąt godzin pracy 11 wolontariuszek z naszej szkoły nie udałoby się zdobyć tuż przed Wielkanocą "pierwszej historii rodzinnej".
Pani Krystyna pojawiła się na starym cmentarzu przy ulicy Modrzewskiego w marcową sobotę. Przeczytała w prasie o akcji sprzątania. Zapytała, czy może się rozejrzeć, bo ma do spłacenia dług wobec znajomej, która przed laty jej bardzo pomogła. Zmarła w 1985 znajoma - pani Olga - w czasie każdej wizyty w Bielsku szukała tu grobu rodziców, grobu mamy, najprawdopodobniej Polki, katoliczki, żony ewangelika z bielskiej parafii. Nasza rozmówczyni podzieliła się z nami informacjami na temat rodziny, podała kilka szczegółów, a my w zamian obiecaliśmy pomoc w znalezieniu grobu.
 

Dzięki elektronicznej bazie danych, która powstała na podstawie kilkutomowej dokumentacji historyczno-konserwatorskiej udało się. Znaleziony wpis uzupełniliśmy na postawie księgi zmarłych i księgi urodzeń ewangelickiej parafii o dane córek zmarłej Johanny i jej męża. Udało się nam nawet dotrzeć do cyfrowych archiwów w Czechach i znaleźć wpis o chrzcie Johanny w 1858r. Pozostaje nam jeszcze odszukać jej grób.

W imieniu wolontariuszek i Komitetu ratowania starego cmentarza mogliśmy przekazać Pani Krystynie cenne dla niej informacje. Nie kryła wzruszenia i prosiła o przekazanie serdecznych podziękowań.

 

W poniedziałek 28 kwietnia na boisku piłkarskim BBOSiR przy ul. Młyńskiej 52 odbył się międzyszkolny turniej piłki nożnej. Zawody rozegrano z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego z Zespołu Szkół Ekonomicznych - Macieja Krzaka. Do udziału w turnieju  zaproszone zostały trzy szkoły ponadgimnazjalne: Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Budowlanych oraz II L.O. Uczniowie rywalizowali na pełnowymiarowym boisku piłkarskim, grając po 11 zawodników. 

Nasza szkoła rozpoczęła zmagania od meczu z II L.O. Po dobrej grze obu drużyn i regulaminowym czasie gry, czyli 30 minutach, wynik był remisowy 1:1. O wejściu do finału decydowały więc rzuty karne, w których lepsi okazali się zawodnicy z Asnyka wygrywając 6:5. W drugim meczu półfinałowym Zespół Szkół Budowlanych wygrał 1:0 z Zespołem Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących.

Mecz o III miejsce Ekonom rozpoczął od straty bramki w pierwszej minucie meczu! To spowodowało, że trzeba było zaatakować, co wykorzystał rywal. Trzy szybkie kontry zakończył zdobyciem gola. Wynik 4:0 i III miejsce w turnieju dla Zespołu Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących. Finał nie rozczarował nikogo. Dużo walki, ładnej gry. Ogromne emocje towarzyszyły do końca i ponownie odbył się konkurs rzutów karnych. Po 30 minutach wynik 0:0. W karnych 3:2 i I miejsce dla II Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka. 

Gratulacje i podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy wraz z nauczycielami wychowania fizycznego stworzyli wspaniałą atmosferę oraz rywalizowali w duchu fair play. Serdeczne podziękowania dla Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Miasta Bielsko-Biała, który nieodpłatnie udostępnił boisko oraz ufundował nagrody w turnieju.

altalt

 

 altaltaltaltaltalt

 


Kinga Kaps i Konrad Szymala z klasy 3 Ta
o profilu technik ekonomista uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Wiedzy o Bankach i tym samym  są zwolnieni z etapu pisemnego egzaminu zawodowego. Uczniowie przygotowywali się do olimpiady pod opieką merytoryczną pani mgr Agnieszki Czernek-Krywult.

 W Olimpiadzie wzięło udział ponad  21 tysięcy uczestników z całej Polski. Finał, do którego zakwalifikowało się 100 uczestników eliminacji okręgowych, odbył się w Gnieźnie w dniach 14-16 marca bieżącego roku. Trzydniowy pobyt w Gnieźnie był nie tylko czasem rywalizacji, ale obfitował również  w wiele niezapomnianych momentów: warsztatów, wykładów, nowych przyjaźni. Kończącym akcentem była uroczysta Gala, w trakcie której odbyło się wręczenie nagród i dyplomów. Podczas części artystycznej uczestniczy, opiekunowie oraz zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć spektakl inspirowany motywami niemego kina, w wykonaniu grupy integracyjnej „Wentylator”, przygotowany pod okiem Andrzeja Malickiego, aktora i reżysera od lat związanego z gnieźnieńską sceną.
Więcej…

 

Wczoraj pożegnaliśmy uczniów klas maturalnych (4h, 4Ta, 4Tb, 4Tc), którzy już 5 maja przystąpią do egzaminu dojrzałości. Wszystkim gratulujemy oraz życzymy powodzenia na maturze i egzaminie potwierdzającym kwalifikacje zawodowe!

Więcej…

 


W środę 09 kwietnia br., od godz. 12.00 do godz. 18.00 młodzież naszej szkoły wzięła udział w kweście na rzecz akcji Pola Nadziei.
W Domu Handlowym "Klimczok" uczennice zbierały fundusze na ukończenie stacjonarnego hospicjum im. Jana Pawła II w naszym  mieście. Kwestowały: Agnieszka Grelowska, Alicja Kamińska, Angelika Kózka, Klaudia Michniok, Patrycja Nowak, Paulina Nowak, Jolanta Paryła, Ewelina Szkot, Karolina Walczak, Wioletta Wrona z kl. 3Tc, Kinga Klaczek z kl. 2eh, Katarzyna Lassak z kl. 3h, Barbara Carbol, Katarzyna Matejko, Justyna Przybyła, Klaudia Stanclik z kl. 4 Ta oraz Magdalena Jakubiec, Aleksandra Ryszka, Kinga Sikora z kl. 4Tc.

W trakcie kwesty zebrano 867,00 zł.

Opiekę podczas kwesty sprawowały: mgr Małgorzata Kilijan, mgr Zofia Cichowlaz, mgr Agnieszka Czernek-Krywult, p. Bożena Gajda.


 

 

W Wielki Czwartek odbył się po raz kolejny szkolny turniej piłki nożnej. Rozgrywki zorganizowane na boisku BTS Rekord cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się sześć drużyn, w sumie udział wzięło 40 uczniów Ekonoma!

Turniej zwyciężyła dość niespodziewanie klasa 1ha pokonując w finale klasę 2la, a najlepszym strzelcem został Dariusz Rybarski z 7 trafieniami.    GRATULUJEMY!!!                                                                                                            Maciek Krzak, Mateusz Kruk

altalt

 


W dniu 9.04.2014 odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów klas czwartych z panią Zofią Lamers, członkinią Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, córką porucznika Ignacego Deca, czyli jednej spośród tysięcy ofiar bestialskiego mordu w Katyniu. Podczas tego spotkania młodzież została zapoznana z okolicznościami zbrodni katyńskiej oraz historią dochodzenia do prawdy i upamiętnienia ofiar zbrodni. Pani Zofia pokazywała zdjęcia z prywatnych zbiorów oraz opowiadała jak ciężko się żyło rodzinom ofiar w czasach kiedy o zbrodni katyńskiej nie wolno było mówić.

Dzięki Pani Zofii my, młodzi ludzie mogliśmy zobaczyć, że mimo iż żyjemy w XXI w. na świecie jeszcze niedawno można było bezkarnie przemilczeć śmierć tysięcy ludzi.
                                                                     Michalina Gańczarczyk, kl. 4TB

 

Więcej…

 
 

W dniach 11-12 kwietnia 2014 r. trzy zespoły w składzie: Dominika Sadlik, Karolina Hoczek  z kl. 3Ta, Sylwia Koziołek, Anna Błasiak z  kl. 2eb, Joanna Smolana, Anna Kogut z kl.1ea wzięły udział w finale II Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół „EKO”. W turnieju wzięło udział 98 szkół z całej Polski. Organizatorem konkursu była Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Finałowe zmagania uczestników turnieju dotyczyły zagadnień związanych z przyrodą i ochroną środowiska. Uczennice Dominika Sadlik i Karolina Hoczek  zajęły  2 miejsce zdobywając jako nagrodę indeksy na pierwszy semestr studiów w Wyższej Szkole Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. Po oficjalnej części na wszystkich uczestników konkursu czekały miłe niespodzianki:  koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Lasów Państwowych, gra terenowa oraz integracyjne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Laureatom oraz wszystkim uczennicom, które godnie reprezentowały Zespół Szkół Ekonomicznych w Tucholi gratulujemy wysokich lokat oraz udziału w finale Turnieju.

Zainteresowanych wyjazdem do Tucholi za rok, przede wszystkim po dobrą zabawę i kto wie może po nagrody zapraszam już za rok do wzięcia udziału w Trzeciej Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Szkół „EKO”.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     Rafał Jasiak
 

Więcej…

 

W dniach 03–04 kwietnia 2014 r. w Rzeszowie zakończyły się zmagania najzdolniejszych i najbardziej wszechstronnych uczniów szkół kształcących w zawodach technik ekonomista i technik handlowiec.
Do XIX edycji turnieju zgłoszono 99 szkół ekonomicznych i handlowych z całego kraju. W eliminacjach szkolnych uczestniczyło ponad 2400 uczniów. W II etapie, podczas zawodów okręgowych, spotkało się 392 uczestników z 92 szkół z różnych stron Polski. W finale centralnym o nagrodę główną walczyło 65 osób. W pierwszym dniu odbył się test i część praktyczna zmagań.

W finałach naszą Szkołę reprezentował Marcin Kaszper uczeń klasy 4H, który uzyskał zwolnienie z części teoretycznej egzaminu zawodowego. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych. 

                                                                                                                                                 Opiekun:   Monika Legieć-Kwaśny