Logowanie

Londyn w pięć dni – niemożliwe? Okazuje się, że dla naszej młodzieży nie ma rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Podczas wyjazdu – 20-25.02.2017 –  do tej mulitkulturowej metropolii udało się zrealizować naprawdę imponujący program, dzięki któremu uczniowie mieli szanse zapoznać się nie tylko ze sztandarowymi  atrakcjami stolicy Anglii, ale także poznać codzienne życie typowych londyńczyków. Od wycieczki minął już tydzień, a my ciągle mamy przed oczami białe klify w Dover, wieżę Big Ben, pomnik admirała Nelsona na placu Trafalgar, „Słoneczniki” Van Gogha w Galerii Narodowej, sarkofagi faraonów w Muzeum Brytyjskim czy też zapierającą dech w piersiach panoramę miasta widzianą ze słynnego Londyńskiego Oka, czyli diabelskiego młyna o wysokości 135 m. Brzmi nam w uszach piękny brytyjski akcent i szalony londyński cockney, ale także nasz rodzimy język, który jest jednym z wielu języków świata słyszanych na ulicach tego miasta.  Pamiętamy ogon kolejki, do której musieliśmy się ustawić, wsiadając do czerwonego double deckera i niepewność podczas oczekiwania na angielskie rodziny, które gościły nas podczas pobytu.  Wszyscy angliści byliby wtedy szczęśliwi, widząc tak pilną powtórkę materiału z zakresu – a daily life and small talk J Trudno tu wymienić wszystkie miejsca, sytuacje i wrażenia, które stały się naszym udziałem podczas tego wyjazdu, więc możemy tylko namawiać wszystkich do samodzielnego przeżycia tej niesamowitej przygody. Wycieczka do Londynu to zdecydowanie a must dla każdego!

                                                                                                Uczniowie klas 1, 2 i 3 wraz z opiekunkami, Joanną Szczęsną i Adrianną Śmieją.

Poprawiony (poniedziałek, 06 marca 2017 09:14)

Więcej…

 W środę 1 marca 2017 r. w naszej szkole odbył się I etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory” organizowanego przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze. 24 uczniów z klas: 2ea,  2la, 3eb i 3la odpowiadało na 25 pytań konkursowych. Nadzór nad przebiegiem etapu szkolnego sprawowała pani Alina Janosz - przedstawiciel Delegatury PKW.


Poprawiony (wtorek, 14 listopada 2017 08:59)

Więcej…

 


30 listopada 2016 roku stworzyliśmy w szkole miniprzedsiębiorstwo EkonomArt, działające na zasadach spółki jawnej. Tworzy je 6 wspólników - uczniów. Robimy kartki, malujemy kubki i szyjemy torby ekologiczne z napisami. Więcej o nas na stronie: https://www.facebook.com/EkonomART7/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf  

                                                                                                                              Ada Jankowska, 1ea
                                                                                               
                                                                                                                                                        

Poprawiony (środa, 01 marca 2017 09:14)

 
altJuż 02.03.2017 r. odbędą się zawody okręgowe XII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości, której hasło w tym roku  to „Przywództwo w  biznesie”.
Naszą Szkołę będzie reprezentować, aż sześciu uczniów: Piotr Brzeźny, Dominika Cendry, Anna Fajlhauer, Anna Kozik, Anna Moczała, Katarzyna Pałczak.
Reprezentantom gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia na kolejnym etapie zmagań.
                                                                                             Opiekun: Monika Legieć-Kwaśny                 

Poprawiony (wtorek, 28 lutego 2017 09:03)

 Spółdzielnia uczniowska "EKONOMUS" działa od 16 listopada 2015 roku. Prowadzona jest samodzielnie przez uczniów. Nauczycielami wspierającymi są mgr Ewa Dunaj oraz mgr Urszula Przemyk. "EKONOMUS" działa na podstawie statutu uchwalonego przez walne zgromadzenie. Miejscem siedziby Spółdzielni Uczniowskiej EKONOMUS jest Zespół Szkół Ekonomicznych im. M. Kaleckiego w Bielsku-Białej. Więcej informnacji na stronie:
https://www.facebook.com/suekonomuszse/

 

Poprawiony (wtorek, 28 lutego 2017 12:12)

 
W bieżącym roku szkolnym już po raz trzeci realizowany jest w naszej szkole projekt Zakładu Ubezpieczeń Społecznych „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
Treści projektu realizowane są w ZSE w klasach pierwszych na lekcjach "podstawy przedsiębiorczości" przez mgr Ewę Dunaj oraz na zajęciach z pracowni ekonomicznej przez mgr Agatę Królczyk.
W ramach projektu w marcu odbędzie się w Chorzowie II etap Olimpiady Wiedzy o Ubezpieczeniach ZUS, do którego zakwalifikowła się drużyna z naszej Szkoły.

Poprawiony (środa, 22 lutego 2017 08:44)

 

alt


14 lutego  odbyła się w Zespole Szkół Ekonomicznych walentynkowa akcja charytatywna na rzecz „Pól Nadziei”. Uczniowie klas pierwszych i drugich upiekli ciasta, które sprzedawano w czasie przerw. Całkowity dochód z tej sprzedaży przeznaczony zostanie na potrzeby nowego bielskiego hospicjum. 

Zebraliśmy aż 384 zł!!
Samorząd Uczniowski  uruchomił także „Pocztę Walentynkową”, a w czasie przerw przez szkolny radiowęzeł popłynęły dedykacje muzyczne.Poprawiony (piątek, 01 grudnia 2017 14:12)

 
W piątek 13 stycznia 2016 r. w auli naszej Szkoły odbyło się spotkanie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim. Prelekcja pt.: "Ludobójstwo na Kresach Wschodnich" została zorganizowana przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Bielsku-Białej. Młodzież Ekonoma oraz z kilku innych bielskich szkół wysłuchała "trudnej lekcji historii na temat ludobójstwa dokonanego na Polakach na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1945".
Więcej informacji na temat spotkania z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim można znaleźć na stronie PBW
http://www.pbw.bielsko.pl/pliki/aktualnosci/20170117-relacja_z_prelekcji-Ludobojstwo_na_Kresach_Wschodnich.pdf


Poprawiony (piątek, 10 lutego 2017 09:38)

Więcej…

 Do placówek oświatowych z Ministerstwa Edukacji Narodowej dotarł  pakiet informacyjny dotyczący zmian w systemie oświaty, w tym broszura informacyjna
"Dobra Szkoła" która szczegółowo omawia najważniejsze aspekty tej zmiany. Wyjaśniono w niej między innymi, jakich obszarów dotyczy reforma, na czym polegają przekształcenia szkół oraz jak będzie wyglądało szkolnictwo branżowe. Są tam także najważniejsze pytania i odpowiedzi na temat zmian w systemie oświaty.

Zainteresowanych rodziców, uczniów i nauczycieli odsyłamy do  strony internetowej MEN 
www.reformaedukacji.men.gov.pl.

Poprawiony (czwartek, 22 grudnia 2016 10:52)